ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / LEN EUROLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Βήμα πρόκρισης στο Final-4 ο Ολυμπιακός, νίκη με 10-8 επί του ΝΟ Βουλιαγμένης

08.02.2020 19:26       693

Αποφασιστικό βημα για την πρόκριση στο Final-4 της Len Euroleague Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς το Σάββατο (8/9) πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης με 10-8, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση που έγινε στο κολυμβητήριο του Χαλανδρίου (έδρα του ΝΟΒ).

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα το οποίο διατήρησαν έως το ημίχρονο (5-4). Στην τρίτη περίοδο, οι "ερυθρόλευκες" κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 5-5, ενώ προσπέρασαν τον ΝΟΒ με 7-6. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη διατήρησε τα ηνία του αγώνα και πήρε πολύ σημαντική νίκη με 10-8. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Κρίστμας με 4 τέρματα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ   8-10

Τα οκτάλεπτα: 3-2 , 2-2 , 1-3 , 2-3

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 2, Τσιμάρα, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη, Νίνου 2, Πάτρα Μ. 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Κοντονή 1, Καλαϊτζή, Μαυρωτά

Ολυμπιακος (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ε. 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου, Κρίστμας 4, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Κανετίδου, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.