ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ «ΠΑΡΙΣΙ 2024»

«Χρυσή» Ολυμπιονίκης στις γυναίκες η Ισπανία, την απονομή ο Κυριάκος Γιαννόπουλος

10.08.2024 20:43       1038

Για πρώτη φορά στη πλούσια σε διακρίσεις ιστορία της, η ομάδα Υδατοσφαίρισης γυναικών της Ισπανίας κατέκτησε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο.

Την απονομή του τροπαίου έκανε ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Αντιπρόεδρος της European Aquatics και μέλος του μπιρό της World Aquatics, Κυριάκος Γιαννόπουλος.

Στον μεγάλο τελικό η Ισπανία επικράτησε της Αυστραλίας με 11-9 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά από δύο χαμένους τελικούς (από τις ΗΠΑ) στις τρεις τελευταίες διοργανώσεις. Αυτός ήταν και ο μοναδικός τίτλος που έλειπε από τη συλλογή της.

Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Αυστραλίας έμεινε χωρίς γκολ για 9,5 λεπτά! Κύρια…υπεύθυνη η καταπληκτική Μαρτίνα Τέρε που πραγματοποίησε πολύ μεγάλη εμφάνιση κάτω από τα γκολπόστ της Ισπανίας.

Η «ρόχα» ξέφυγε 7-4, ένα λεπτό πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, η Αυστραλία μείωσε σε 7-6, αλλά οι παίκτριες του Μιγκέλ Οκα ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (11-7), και έφτασαν στον ιστορικό θρίαμβο.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 9-11

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 3-4, 4-4.

ΣΚΟΡΕΡΣ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπεκ Ρίπον): Γουίλιαμς 5, Χερν 2, Α. Αντριους 1, Τζάκοβιτς 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Όκα): Ορτίθ 4, Γκαρσία 3, Εσπάρ 2, Ρουίθ 1, Λέιτον 1.

Στον αγώνα για τη 3η θέση, η Ολλανδία με το έκτο τέρμα της Σαμπρίνα φαν ντερ Σλόουτ στο 00:01 από τη λήξη του αγώνα κόντρα στις ΗΠΑ, επικράτησε 11-10. Οι ΗΠΑ των τριών σερί χρυσών μεταλλίων (έμειναν για πρώτη φορά εκτός βάθρου των Ολυμπιακών Αγώνων), προηγήθηκαν 7-3 στο ημίχρονο, 9-6 στο τέλος της τρίτης περιόδου, 10-7 στα 4:26 πριν από το τέλος, όμως η Ολλανδία βρήκε τέσσερα γκολ στη σειρά.

ΗΠΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 10-11

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-1, 2-3, 1-5.

ΗΠΑ (Άνταμ Κρικόριαν): Μάσελμαν 2, Φλιν 2, Νιούσχουλ 2, Φέιταλ 1, Ράνεϊ 1, Γκίλκριστ, Αουσμους 1

Ολλανδία (Ευάγγελος Δουδέσης): Φαν ντερ Σλόουτ 6, Σέβενιχ 2, Φαν ντε Κράατς 1, Μπένσε Ρόχε 1, Μουλχάουζεν 1.

Για τη 5η θέση: Ιταλία-Ουγγαρία 12-15.