ΤΕΧΝΙΚΗ / 14ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ/ΑΝΙΜΑΣΙ

Χρυσός ο Αντωνιάδης! Άλλα τρία μετάλλια για την Ελλάδα!

07.07.2016 21:03       4312

Σπουδαίες επιτυχίες για την ελληνική τεχνική κολύμβηση και στη δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Νέων, αφού όπως και στην πρώτη ημέρα οι πρωταθλητές μας κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο, φτάνοντας τα έξι συνολικά στη διοργάνωση!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ημέρας ήταν ο Στέφανος Αντωνιάδης, ο οποίος στα 200μ. Διπλά πέδιλα κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή του κόσμου με χρόνο 1:37.20.

Σε αυτήν την κούρσα, τον ακολούθησε ο Γιώργος Δημητράτος, ο οποίος με το 1:38.57 που πέτυχε, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Το τρίτο μετάλλιο της ημέρας ήρθε από την Ιωάννα Παναγιωτίδου στα 200μ. Επιφάνειας, η οποία με χρόνο 1:32.45 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ελευθερία - Διονυσία Πουλοπούλου τερμάτισε στην 5η θέση με 1:35.45.

Στους υπόλοιπους τελικούς σημειώθηκαν επίσης πολύ καλές επιδόσεις από τους Έλληνες πρωταθλητές. Η Ευδοξία Θωμάκου στα 200μ. Διπλά πέδιλα κατέλαβε την 4η θέση με 1:50.06, ενώ ο Γιάννης Μανωλάκης ήταν 5ος στα 100μ. Υποβρύχιας. Στο ίδιο αγώνισμα η Ουρανία Βλάχου ήταν 7η με 40.71. Ο Γιάννης Τσιρώνης στα 200μ. Επιφάνειας κατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 1:29.20.

Τέλος μετά και τη διεξαγωγή της γρήγορης σειράς των 1500 μέτρων, ο Σεραφείμ Θεοδωρίδης κατέλαβε την 8η θέση με 13:21.98 και ο Κώστας Τερζανίδης τη 10η θέση με 13:26.18, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Δήμητρα Παπανικολάου και η Χριστίνα Ζαφειρίου κατέλαβαν την 5η και την 6η θέση με επιδόσεις 14:14.09 και 14:17.82

Μετά το τέλος της ημέρας οι πρωταγωνιστές έκαναν δηλώσεις για το site της ομοσπονδίας.

Ιωάννα Παναγιωτίδου: "Ευχαριστώ πολύ τους προπονητές μου Τσίκλη Βίκυ και Παύλο Μπάπκα
ήταν μία πολύ καλή επίδοση κι είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη. Ελπίζω να
έχουμε ανάλογες επιδόσεις αύριο με τα κορίτσια ώστε να κατακτήσουμε μία
θέση στο βάθρο!"

Γιώργος Δημητράτος: “Ειμαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα! Δεν ένιωσα τοσο καλα μεσα στο νερό. Παρόλα αυτα έδωσα οτι ειχα και εξασφάλισα μια θεση στο βάθρο! Συνέχεια αύριο”!

Αντωνιαδης Στεφανος: "Νιώθω πολυ ικανοποιημένος που ήρθε σήμερα το χρυσό μετάλλιο . Ήμουν λιγο θυμωμένος χθες με τον εαυτό και τα λάθη που έκανα αλλά αυτα πάνε τώρα. Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου Γιάννη Καλαιτζογλιδη και όσους μου στάθηκαν όλο αυτο το καιρό".