ΤΕΧΝΙΚΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ/ΓΙΑΝΤΑΙ

Χρυσός ο Χριστοφορίδης

20.07.2015 18:01       2759

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρήστος Χριστοφορίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο Γιαντάι της Κίνας.

Ο έλληνας πρωταθλητής στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 6:18.00 κατάφερε να κερδίσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους αγώνες.

Την πέμπτη θέση στα 50 μέτρα άπνοια κατέκτησε η Σοφία Κτενά με χρόνο 16.51.

Την όγδοη θεςη κατέκτησε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 ανδρών με χρόνο 2:26.23 αποτελούμενη από τους Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη, Μαρίνο και Χριστοφορίδη.

Η Δέσποινα Μακριά στα 800 μέτρα επιφάνεια με χρόνο 7:12.76 ήταν ένατη. Ο Βαγγέλης Μαρίνος με χρόνο 15.21 στα 50 μέτρα άπνοια ήταν  17ος.

Ο Λυκούργος Κατσιάρας με χρόνο 6:50.33 στα 800 μέτρα επιφάνεια ήταν δωδέκατος.

Σε δηλώσεις του, ο χρυσός Παγκόσμιος πρωταθλητής, Χρήστος Χριστοφορίδης σημείωσε: «Το μετάλλιο αυτό δικαίωσε τον κόπο και τις θυσίες των τελευταίων χρόνων. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις μου δεδομένων των συνθηκών που συναντήσαμε, τόσο στη διάρκεια του χρόνου, όσο και στην περίοδο των αγώνων.  Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που με βοήθησαν να φτάσω εδώ».