ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Κορυφή έπιασε στο Βόρειο Όμιλο ο ΟΦΘ, πρώτος βαθμός για ΝΟ Καλαμάτας (όλα τα ματς - βαθμολογίες)

  02.02.2020 19:30       384

Ο ΟΦΘ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 10-9 επί του Μίλωνα για την 7η αγωνιστική (και τελευταία του Α' Γύρου) του Βορείου Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, την Κυριακή (2/2) το απόγευμα, και εκμεταλλευόμενος την απώλεια βαθμών του ΟΥΚ Βόλου, ο οποίος ήρθε ισόπαλος στη Λάρισα, στο θεσσαλικό ντέρμπι, 5-5 με τον ΝΟ Λάρισας, βρέθηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στους άλλους αγώνες της 7ης αγωνιστικής που έγιναν την Κυριακή: Για τον Νότιο Όμιλο, ο ΝΟ Καλαμάτας πήρε τον πρώτο του ιστορικό βαθμό στην κατηγορία, καθώς ήλθε ισόπαλος 8-8 στην έδρα του με την Τρίαινα Βούλας, ενώ ο ΝΟ Πατρών νίκησε με ανατροπή την ΠΕΚΕ Βροντάδου 15-10. Για τον Βόρειο Όμιλο, ο ΓΣ Ηλιούπολης επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΑΕ Χαϊδαρίου με 13-9.

Αναλυτικά οι αγώνες της Κυριακής και οι βαθμολογίες στους δύο Ομίλους:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ 15-10. Οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 3-2, 9-2. ΝΟ Πατρών (Βασίλης Λαμπάτος): Κανελλόπουλος Β. 6, Κωνσταντακόπουλος 4, Γκότσης Π. 2, Πασσάς 3. ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Μονιούδης Λ. 1,  Βορριάς 2, Γάφος 1, Κώστας 6.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ 8-8. Οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 3-1, 3-4. ΝΟ Καλαμάτας (Στάθης Μπακολιάς): Θεοδωρακόπουλος 1, Κουτσιαλής Αρ. 1, Καμένιτσα 2, Παναγιώταρος 2, Καρπέτας 2. Τρίαινα Βούλας (Παναγιώτης Καλογιάννης): Καλαμάρης 1, Τσακιράκης 2, Φωτίου 5.

Οι αγώνες του Σαββάτου ΕΔΩ.

Η Βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου (7 αγ.)

1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ   111-43  21

2. ΑΕΚ               90-56   18

3. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ        72-66   9

-. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        58-58   9

..............................................

-. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ        68-82   9

6. ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛ.   64-70   8

7. ΠΕΚΕΒ                75-97   7

8. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ    39-105   1

Επόμενη αγωνιστική (8η), 15-16/2: ΠΕΚΕ Βροντάδου – Τρίαινα Βούλας, Ηλυσιακός – ΓΣ Περιστερίου, ΑΕΚ – ΝΟ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – OYK ΒΟΛΟΥ 5-5. Οκτάλεπτα: 0-0, 3-0, 1-3, 1-2. ΝΟ Λάρισας (Γιάννης Παπαγιαννάκης): Στεργίου Δ. 1, Μονιούδης Δ. 1, Πατούνας 1, Θεοδωρόπουλος 1, Παπαδόπουλος Τρ. 1. OYK Βόλου (Δημήτρης Μπλάνας): Δανιήλ Χ. 1, Γκανάτσιος 1, Μαρινάγης Χ. 1, Γλούμης 1, Στεργίου 1, Κουφιδάκης 1.

ΜΙΛΩΝ – ΟΦΘ 9-10. Οκτάλεπτα: 2-2, 0-4, 4-1, 3-3. Μίλων (Μιχάλης Ξανθόπουλος): Κοκκάλας 2, Τσελίκας 1, Οικονομίδης 1, Σταυρόπουλος 4, Γαβαλάς Γ. 1. ΟΦΘ (Τάσος Δούμπας): Αληχανίδης Αβ. 3, Γιώρτσιος 1, Παπαμανωλιουδάκης 1, Παπαθεοδώρου 2, Αληχανίδης Β. 1, Δημητριάδης 2.

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 9-13. Οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 1-5, 3-3. ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οικονομόπουλος 4, Γκότσης Γ. 1, Γρηγορόπουλος 1, Κόχειλας 1, Καλής 2. ΓΣ Ηλιούπολης (Γιώργος Σταϊκόπουλος): Ιωαννίδης 1, Κοντονής Δ. 4, Δραγώνας Ε. 2, Τσελέντης 1, Παζαΐτης 1, Σκληρός 1, Κοντονής Αν. 2, Παττακός 1.

Οι αγώνες του Σαββάτου ΕΔΩ.

Η Βαθμολογία του Βορείου Ομίλου (7 αγ.)

1. ΟΦΘ          75-64   16

2. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ  67-51   15

3. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.  64-63   11

4. ΑΡΗΣ ΘΕΣ.   77-74   9

.......................................

5. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   57-57   8

-. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ  64-72   8

7. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ  51-60   7

8. ΜΙΛΩΝ         56-70   2

Επόμενη αγωνιστική (8η), 15-16/2: Νηρέας Γέρακα – Μίλων, ΟΦΘ – ΟΥΚ Βόλου, ΑΕ Χαϊδαρίου – Άρης Θεσσαλονίκης, ΝΟ Λάρισας – ΓΣ Ηλιούπολης.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής