ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ / Β' ΦΑΣΗ

Ο Ηλυσιακός πήρε το ντέρμπι με τον ΟΦΘ - Όλα τα ματς - Τα ζευγάρια της Γ1 φάσης

  10.04.2022 16:37       1308

Ο Ηλυσιακός επέστρεψε στις νίκες και επιβλήθηκε στην έδρα του με 12-10 του ΟΦΘ, στο ντέρμπι του G1 της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, που έγινε την Κυριακή (10/4), αλλά δεν άλλαξε κάτι στην τελική βαθμολογία του γκρουπ. Οι άνθρωποι του ΟΦΘ κατέθεσαν ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του προσφάτως αποκτηθέντα Αμερικανού πολίστα του Ηλυσιακού Ντίλαν Γούντχεντ.

Στους άλλους δύο αγώνες που έγιναν την Κυριακή, αμφότεροι για το G4, η ΑΕ Χαϊδαρίου συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της και επιβλήθηκε επί του ΝΟ Καλαμάτας με 9-6, σφραγίζοντας την πρωτιά στην τελική βαθμολογία, ενώ ΣΚ Ροή και ΝΑΟ Κέρκυρας ήλθαν ισόπαλοι 6-6.

G1:

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΟΦΘ 12-10. Οκτάλεπτα: 4-3, 3-2, 4-0, 1-5. Σκόρερ: Ηλυσιακός: Παλιός 1, Αβαγιανός 2, Κρανιάς 1, Αλευρόπουλος 3, Γούντχεντ 1, Τασσόπουλος 2, Ξυλάς 1, Τσιρώνης 1. ΟΦΘ: Γκιόκας 1, Παπαθεοδώρου 2, Παπαδόπουλος Δαν. 1, Παπαδόπουλος Δημ. 2, Παυλίδης 1, Δημητριάδης 1, Σιώπκας 1, Τάτσης 1.

G4:

ΣΚ ΡΟΗ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 6-6. Οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 0-1, 3-2. Σκόρερ: ΣΚ Ροή: Κούγιας 2, Σιάρκος 2, Τραυλός 1, Φαφαλιός 1. ΝΑΟ Κέρκυρας: Βιζυράκης 2, Βέλιος 1, Τατάς 1, Γιαβαρίδης 1, Μελιδονιώτης 1.

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 9-6. Οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 3-1, 2-1. Σκόρερ: ΑΕ Χαϊδαρίου: Οικονομόπουλος 3, Γκότσης 1, Κωνσταντίνου 3, Γιαννόπουλος Α. 2. ΝΟ Καλαμάτας: Κοκκάλας 2, Διαμαντόπουλος 1, Παναγιώταρος 1, Καρπέτας 2.

Δείτε τα ματς του Σαββάτου ΕΔΩ.

Εκκρεμεί το παιχνίδι ΝΑΟ Κέρκυρας - ΑΕ Χαϊδαρίου για να ολοκληρωθεί και τυπικά η Β' φάση.

Τις βαθμολογίες όλων των γκρουπ της Β' φάσης (τελικές στα G1, G2, G3 και με μια εκκρεμμότητα στο G4) τις βλέπετε στην πρώτη σελίδα του site μας και στο ειδικό κεφάλαιο ΕΔΩ.

Πώς διαμορφώνονται τα ζευγάρια για τα προκριματικά των πλέι οφ και πλέι άουτ (φάση G1):

Στο πρώτο μέρος της Γ' φάσης (Γ1) του πρωταθλήματος, δηλαδή των προκριματικών των πλέι οφ και των πλέι άουτ, μετέχουν μόνο οκτώ ομάδες και συγκεκριμένα αυτές του G2 και του G3, σε σειρά αγώνων ανά ζεύγη, ανάλογα με την κατάταξή της στην τελική βαθμολογία του group και με στόχο τις δύο νίκες.

Τα ζευγάρια των προκριματικών διαμορφώθηκαν ως εξής: ΝΟ Λάρισας - ΝΕ Πατρών, Νηρέας Χαλανδρίου - ΓΣ Ηλιούπολης, Ιωνικός - ΠΕΚΕΒ, ΟΦΗ - Νηρέας Γέρακα. Σε αυτά, οι ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Χαλανδρίου, Ιωνικός και ΟΦΗ έχουν το πλεονέκτημα έδρας και η πρόκριση στα πλέι οφ κρίνεται στις δύο νίκες. Οι ημερομηνίες που έχουν οριστεί προς στιγμήν, από την Ειδική Προκήρυξη, για τη διεξαγωγή αυτών των αγώνων είναι: Τετάρτη 4/5, Παρασκευή 6/5 και, αν χρειαστεί, Κυριακή 8/5.

Οι τέσσερις ομάδες που θα βγουν νικήτριες, θα βρουν μετά απέναντί τους, στα πλέι οφ, τους ΝΟ Πατρών, Τρίαινα Βούλας, ΟΦΘ, Ηλυσιακός.

Οι χαμένοι των παραπάνω ζευγαριών θα οδηγηθούν στα πλέι άουτ, εκεί όπου θα τους περιμένουν οι ΑΕ Χαϊδαρίου, ΣΚ Ροή, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΑΟ Κέρκυρας.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής